
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.2 % |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Temperature Coefficient | 75 ppm/°C |
| Height | 1.45 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Dropout Voltage | 400 mV |
| Output Current | 20 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 20 mA |
| Operating Supply Current | 100 µA |
| Quiescent Current | 60 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Reference Type | Fixed, Series |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Shunt Current | 20 mA |
| Initial Accuracy | 0.2 % |
| Min Input Voltage | 3.7 V |
| Max Supply Current | 100 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$5.14550
Ext.Price$5.14550
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.14550 | $5.14550 |
| 10 | $4.38682 | $43.86820 |
| 25 | $4.07477 | $101.86925 |
| 50 | $3.78492 | $189.24600 |
| 100 | $3.51567 | $351.56700 |
| 300 | $3.40775 | $1022.32500 |
| 500 | $3.30314 | $1651.57000 |
| 1000 | $3.20750 | $3207.50000 |
